W dniach 23 – 24 września 2017 odbyły się w Sopocie regaty katamaranów F18, A-class, Open oraz jednokadłubowców Nautica 450. Regaty zorganizował Klub Żeglarski UKS Navigo pod patronatem Miasta Sopotu i pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego.

Dla klasy F18 i Open były to Mistrzostwa  Polski a dla A-class i Nautica 450 regaty zaliczane do Pucharu Polski – Puchar UKS Navigo.

W ciągu dwóch dni regat odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi. Po trzy każdego dnia.

W sobotę przed pierwszym startem żeglarze na swoich jednostkach zaprezentowali się widzom i kibicom podczas parady przy molo.  Dzięki ładnej pogodzie frekwencja na molo była bardzo duża a żeglujące w falach jednostki wyglądały spektakularnie.

Warunki pogodowe dla żeglarzy – zawodników były znakomite przez całe regaty. Wiatr 9 – 12 węzłów od morza, dość duża fala i słońce.

W klasie F18 wystartowały nowe załogi w konfiguracji mix czyli damsko – męskie. W tych załogach za sterem startowali aktualni medaliści Mistrzostw Świata katamaranów A-class. Spodziewano się, że to właśnie te załogi powalczą o najwyższe medale i tak właśnie było. Tymek Bendyk z Anią Świtajską (UKS Navigo Sopot) wyprzedzili Kubę Surowca z Kasią Goralską (UKS Navigo Sopot). Trzecie miejsce wywalczyli Michał Surowiec i Jerzy Białek (UKS Navigo).

W klasie Open, gdzie startują różnej klasy katamarany według przelicznika wyrównującego szansę dla każdej łódki ścigano się o tytuły Mistrzów Polski w kategorii seniorów i juniorów.

W obu kategoriach w klasie Open bezkonkurencyjni byli młodzi zawodnicy z Catamaran Youth Team Poland z Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ reprezentanci UKS Navigo Sopot - Zuzanna Szadziul i Wojtek Kaczmarek.

Podium w klasyfikacji generalnej uzupełnili na drugim stopniu Bartłomiej Janiszewski i Mariusz Kuśmierski (PHCA) a na trzecim stopniu podium Aleksandra Jędryczka i Kasia Piernicka (UKS Navigo Sopot, Akademia Żeglarstwa Regatowego PZŻ).

W klasyfikacji młodzieżowej  pierwsze miejsce zdobyli wspomniani wyżej Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek, drugie miejsce zajęły Aleksandra Jędryczka z  Kasią Piernicką (obie załogi UKS Navigo Sopot, Akademia Żeglarstwa Regatowego PZŻ). Trzecie miejsce zajęli Stefan Cichowski i Anna Roman (UKS Navigo).

W klasie A-class zwyciężył  Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot). Drugie miejsce zajął Michał Korneszczuk (Yacht Club Gdańsk) a trzecie Karol Kwiatkowski (UKS Navigo Sopot). Warunki dla katamaranów A-class były wyśmienite do latania na foilach co przy dużej fali było dodatkowo atrakcyjne.

W klasie jednokadłubowych łódek klasy Nautica 450 zwyciężyła załoga Witold Małecki i Maciej Odważny (Prodata Sailing Team), drugie miejsce wywalczyli Tomasz Zambrzycki i Paweł Matusiak (Yacht Club Rewa), trzecie miejsce zajęli Paweł Nawrocki i Piotr Dzierżewicz (Między Żaglami).

Dla zawodników łódek Nautica 450 nowością na regatach w Sopocie było zejście na wodę z plaży i powrót na brzeg przy przyboju. Wszyscy dali sobie bardzo dobrze radę z tym elementem a na trasie wyścigów rywalizowali do samego końca, o wyniku często decydowały centymetry.

Regatowy poczęstunek jak zawsze uświetnił łosoś z firmy ALMAR.

Były to ostatnie regaty zaliczające się do Pucharu Polski i organizowane przez klub żeglarski UKS Navigo w Sopocie w sezonie 2017. Treningi będą trwały na pewno do końca października ale na regaty zapraszamy już w przyszłym sezonie żeglarskim 2018.